About NGAUS
 

Past Award Recipients

2014

Harry S. Truman Award

U.S. Rep. Harold Rogers - Kentucky

Montgomery Medal

Senator John Boozman - Arkansas
Senator Harry Reid - Nevada

Charles Dick Medal of Merit

Senator Mark Begich - Alaska
U.S. Rep. Donald E. Young - Alaska
U.S. Rep. Alan Lowenthal - California
Senator Richard Durbin - Illinois
U.S. Rep. Tim Walz - Minnesota
Senator Roy Blunt - Missouri
Senator Kelly Ayotte - New Hampshire
U.S. Rep. Addison Graves (Joe) Wilson- South Carolina

Patrick Henry Award

Jamie M. Abordonado - Alaska
Sherman Patrick
State Senator John Thrasher - Florida
Ted Ardini - Missouri
Brad Christie - Missouri
Andrea Spillars - Missouri
Teresa Di Loreto-Long - Nevada
Dr. Lawrence Caplin - New Jersey
Ray Celeste - North Carolina
Blair Milligan - North Carolina
Craig Abele - South Carolina
Chad Sydnor - South Carolina
Charles  Edward (Charlie) Daniels - Tennessee
Clark Flatt - Tennessee
Robert J. Burns - Wisconsin
Steve Corsi - Wyoming

Distinguished Service Medal

LTC Damon Cluck - Arkansas
COL Roger Peterman - Indiana
Lt Col Ron Wagner - Wisconsin

Meritorious Service Award

Lt Col Jeffrey Zupon - Nevada

Meritorious Service Certificate

LTC Alan B. Alexander - Georgia
MAJ James D. Collie - Georgia
Maj Rick J. Wood - Indiana

Valley Forge Cross for Heroism

MSgt Michael Landsberry - Nevada

Garde Nationale Trophy

SSG Robert E. Byrd - Georgia

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt Bridgette Scott - Arkansas
CPT Rex Thomen - Arkansas
Capt Seana J. Warner - Arkansas
CPT James D. Mitchell - Indiana
CPT Jamie R. Clasen - Iowa
Capt Christopher D. Hogan - Kansas
CPT David A. Paul - Kansas
Capt Frank J. Monterrosa - Mississippi
Capt Dana A. Grigg - Nevada
1st Lt Cynthia Cano-Hewitt - New Jersey
CPT Bryan S. Satchell - New Jersey
CPT David A. Johnston - Vermont

Eagle Rising Award for Warrant Officers

CW3 Brandy W. Nichols - Kansas
CW2 Rachel C. Henson - Mississippi
CW3 George Cohenno - Nevada
CW3 Durinda Garrison - New Jersey
CW3 Brett K. Anderson - South Dakota

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

153rd Engineer Battalion
South Dakota Army National Guard

Certificate of Victory

262nd Component Repair Company
Delaware Army National Guard

Pershing Plaque

921st Horizontal Engineer Company
Louisiana Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

Distinguished Flying Unit Plaques

Mission Support Trophy

Distinguished Mission Support Plaques

William W. Spruance Safety Award

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

Winston P. Wilson Trophy

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

 

2013

Harry S. Truman Award

U.S. Rep. C.W. Bill Young - Florida

Montgomery Medal

Senator Joe Manchin - West Virginia

Charles Dick Medal of Merit

State Senator Bill Wielechowski - Alaska
U.S. Rep. Duncan D. Hunter - California
U.S. Rep. Colleen Hanabusa - Hawaii
Senator Joe Donnelly - Indiana
State Senator Thomas Wyss - Indiana
Gov. Steve Beshear - Kentucky
U.S. Rep. William R. Keating - Massachusetts
Gov. Jay Nixon - Missouri
U.S. Rep. Mark Amodei -Nevada
Senator Ron Wyden - Oregon
Senator Jay Rockefeller - West Virginia

Patrick Henry Award

State Rep. Dan Saddler - Alaska
188th FW/Fort Chaffee Council Steering Committee - Arkansas
George Wiley - California
William Cathcart - Georgia
State Senator Brickwood Galuteria - Hawaii
State Rep. Aaron Ling Johanson - Hawaii
Thomas J. Snyder - Indiana
Rob Young - Indiana
Scott Bensing - Nevada
Sierra Nevada Corporation - Nevada
Elana Broitman - New York
Robert H. (Chip) Lunn
Secretary Marla Decker - Virginia
State Senator John Hastert - Wyoming
Gary Hartman - Wyoming
State Senator Bill Landen - Wyoming
State Senator John Schiffer - Wyoming

Distinguished Service Medal

MSG Robert Morgan (Ret) - Arkansas
Judy Shere - Arkansas
COL Robert A. Preiss
COL Thomas M. Carden - Georgia
BG Margaret S. Washburn (Ret) - Indiana
Brig Gen William R. Burks - Nevada
Maj Gen Mark F. Sears (Ret) - New Hampshire
COL Randy Williams (Ret) - NGAUS
BG Butch Kirven (Ret) - South Carolina

Meritorious Service Award

CW5 John C. Vitt - Arizona
Col Michael Horne (Ret) - New Hampshire
LTC Lance E. Englet - Oregon
LTC Beresford F. Edwards (Ret) - Virgin Islands
LTC Stanley S. Jones (Ret) - Virgin Islands

Meritorious Service Certificate

Col Jeffrey L. Newton - Alabama
Maj James W. Edenfield - Georgia
MAJ JoDee Aubol - North Dakota
CPT Thanh N. Vo - Oregon
Col Richard W. Wedan - Oregon
LTC Deborah V. Lobbenmeier - Virgin Islands

Valley Forge Cross for Heroism

MSgt Eric M. Bigelow - Oregon
SPC Michael C. Black - Wisconsin

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt James T. Garvey - Arkansas
CPT Leon Parham - Arkansas
CPT Katherine M. Barton - Iowa
Capt Janet L. Dial - Kansas
CPT Phillip L. Moseley - Mississippi

Eagle Rising Award for Warrant Officers

CW2 Keith D. Dortch - Arkansas
CW3 Robert N. Hammon - Kansas
CW2 Richard A. Seal - Mississippi
CW3 Michael E. Ahearn - Vermont

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

529th Combat Sustainment Support Battalion
Virginia Army National Guard

Certificate of Victory

Forward Support Company, 153rd Engineer Battalion
South Dakota Army National Guard

Pershing Plaque

229th Military Police Company
Virginia Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

176th Operations Group
Alaska Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

125th Fighter Wing
Florida Air National Guard

148th Fighter Wing
Minnesota Air National Guard

159th Fighter Wing
Louisiana Air National Guard

163rd Reconnaissance Wing
California Air National Guard

190th Air Refueling Wing
Kansas Air National Guard

Mission Support Trophy

251st Combat Communications Group
Ohio Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

105th Security Forces Squadron
New York Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

219th RED HORSE Squadron
Montana Air National Guard

226th Combat Communications Group
Alabama Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

193rd Special Operations Wing
Pennsylvania Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

105th Airlift Wing
New York Air National Guard

Winston P. Wilson Trophy

132nd Fighter Wing
Iowa Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

134th Air Refueling Wing
Tennessee Air National Guard

193rd Special Operations Wing
Pennsylvania Air National Guard


2012

Harry S. Truman Award

U.S. Rep. Candice Miller - Michigan
U.S. Rep. Nick Rahall - West Virginia

Montgomery Medal

U.S. Rep. Marcy Kaptur - Ohio

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Rep. Jerry Lewis - California
State Speaker John A. Pérez - California
Senator Chris Coons - Delaware
Gov. Jack Markell - Delaware
U.S. Rep. Mazie K. Hirono - Hawaii
Gov. Mitch Daniels - Indiana
State Senator Daryl Beall - Iowa
Gov. Bobby Jindal - Louisiana
Gov. Brian Sandoval - Nevada
Gov. Beverly E. Perdue - North Carolina
Gov. Tom Corbett - Pennsylvania
Gov. Luis G. Fortuno - Puerto Rico

Patrick Henry Award

Scott Essex - Arizona
Joan Cote - Delaware
State Rep. Scott Y. Nishimoto - Hawaii
John Barnes - Indiana
Megan Linn - Iowa
LTC William O. Ratliff (Ret) - Missouri
Susan Fisher - Nevada
State Rep. Rick Glazier - North Carolina
Rick Hendrick - North Carolina
Del Spafford - Pennsylvania
Sergio Sarkany - South Carolina
Will Goodman - Vermont
Robin D. Miller - Vermont
Ron Houle

Distinguished Service Medal

MG William D. Wofford - Arkansas
Gen Craig R. McKinley - NGB
Lt Gen Harry M. “Bud” Wyatt - NGB
Lt Col Duke A. Pirak - Oregon
LTC James A. Peterson - South Dakota
MG Brian L. Tarbet - Utah

Meritorious Service Award

Maj Gen A. Bowen Ballard (Ret) - Alabama
Brig Gen J. Stewart “Stu” Goodwin (Ret) - Indiana
BG Margaret S. Washburn (Ret) - Indiana
COL Robert C. King (Ret) - Iowa
Col Steven F. Greco (Ret) - New Hampshire
LTC Steven J. Lamos - Vermont
David W. Martinez - Wyoming

Meritorious Service Certificate

Brig Gen Robert A. Hamrick - Alabama
Col George R. McCurdy - Alabama
Lt Col Adam R. Sitler - Oregon

Valley Forge Cross for Heroism

SPC Michael Conley - Indiana
SPC Caleb Goldsberry - Indiana
MSgt James Stranahan - Indiana
SGT Caitlyn Koffarnus - Nevada
SFC Jeremiah Mock - Nevada
SSG Phillip D. Tallent - North Carolina
SSG Krystal A. Brown - Pennsylvania
SFC Brian K. Henninger - Pennsylvania
SSG Angel M. Mendez - Pennsylvania

Valley Forge Certificate

1LT Fred Blohm - Indiana
SGT Christopher Ladner - Indiana
SPC Blake A. Pyke - Indiana
MSgt Robert A. Blandy - Pennsylvania
SMSgt Brian K. Mitchell - Pennsylvania

Garde Nationale Trophy

Col Ondra Berry - Nevada
Lt Col Roger Ludwig - Oregon

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt Kenneth O. Simon - Arkansas
Capt Donald M. Camp - Georgia
CPT Leif A. Rivera - Georgia
CPT Laura Pratt - Indiana
Capt Lance D. King - Nevada

Eagle Rising Award for Warrant Officers

CW4 Scott E. Wolff - Indiana
CW2 Zachary L. Bedwell - Mississippi

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

230th Engineer Battalion
Tennessee Army National Guard

Certificate of Victory

266th Military Police Company
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

740th Transportation Company
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

179th Airlift Wing
Ohio Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

113th Wing
District of Columbia Air National Guard

122nd Fighter Wing
Indiana Air National Guard

132nd Fighter Wing
Iowa Air National Guard

152nd Airlift Wing
Nevada Air National Guard

169th Airlift Squadron
Illinois Air National Guard

Mission Support Trophy

251st Combat Communications Group
Ohio Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

119th Command and Control Squadron
Tennessee Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

133rd Civil Engineer Squadron
Minnesota Air National Guard

202d Engineering Installation Squadron
Georgia Air National Guard

219th RED HORSE Squadron
Montana Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

110th Airlift Wing
Michigan Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

179th Airlift Wing
Ohio Air National Guard

Winston P. Wilson Trophy

148th Fighter Wing
Minnesota Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

132nd Fighter Wing
Iowa Air National Guard

179th Airlift Wing
Ohio Air National Guard


2011

Harry S. Truman Award

Senator Daniel K. Akaka - Hawaii

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Rep. Grace Napolitano - California
Gov. Bill Ritter - Colorado
U.S. Rep. Candice Miller - Michigan
State Senator John S. Barnes - New Hampshire
U.S. Rep. Marsha Blackburn - Tennessee
Gov. Christine O. Gregoire - Washington
Senator Patty Murray - Washington
U. S. Rep. Nick Rahall - West Virginia

Patrick Henry Award

Jim Robbins - Alaska
Brad Hegeman - Arkansas
Perry M. Di Loreto - Nevada
Pam Buckler - NGAUS
Jennifer Van Kirk - Wisconsin

Distinguished Service Medal

Col Murray A. Hansen - Georgia
MAJ K. Mark Takai - Hawaii
COL Al Faber - Ohio
Col Michael R. Morgan - Vermont
Lt Col Kim Sencindiver - West Virginia

Meritorious Service Award

COL John W. Lathrop - California
SFC Billy J. Inmon - Mississippi
Lt Col Brent A. Ehrics - North Dakota
MAJ Marshall K. Jackson - Ohio
COL Scott T. Olson - Utah

Meritorious Service Certificate

SSG Gathai Dunn - Illinois
CW2 David R. Holland - Illinois
SFC Waylon Barnes - Mississippi
SFC Robert D. Gregory - Mississippi
SFC Andrew Flechtner - Ohio

Valley Forge Cross for Heroism

COL Bill D. Badger - Arizona
Capt Eric D. Miller - Colorado
SSgt Robyn Ryder - Colorado

Valley Forge Certificate

SPC Nathaniel J. Southern - North Carolina

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt Travis W. James - Georgia
CPT Jason W. Carter - Illinois
CPT Wallace E. Miller - Kansas
CPT Kevin L. Harrold - Ohio
Capt Jason J. Crabb - Wisconsin
Capt Eric M. Green - Wyoming

Eagle Rising Award for Warrant Officers

CW2 Lucien McConnell - Arkansas
CW2 Kevin J. Herrman - Kansas
CW3 Scott K. McLellan - Mississippi
CW5 Paul R. Holton - Utah

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

130th Aviation Regiment
North Carolina Army National Guard

Certificate of Victory

153rd Military Police Company
Delaware Army National Guard

Pershing Plaque

Company B, 139th Brigade Support Battalion
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

138th Fighter Wing
Oklahoma Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

126th Air Refueling Wing
Illinois Air National Guard

140th Wing
Colorado Air National Guard

187th Airlift Squadron
Wyoming Air National Guard

187th Fighter Wing
Alabama Air National Guard

190th Air Refueling Wing
Kansas Air National Guard

Mission Support Trophy

219th Red Horse Squadron
Montana Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

116th Communications Squadron
Georgia Air National Guard

119th Command and Control Squadron
Tennessee Air National Guard

133rd Force Support Squadron
Minnesota Air National Guard

208th Weather Flight
Minnesota Air National Guard

251st Combat Communications Group
Ohio Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

114th Fighter Wing
South Dakota Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

187th Airlift Squadron
Wyoming Air National Guard

Winston P. Wilson Trophy

120th Fighter Squadron
Colorado Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

130th Airlift Wing
West Virginia Air National Guard

189th Airlift Wing
Arkansas Air National Guard


2010

Harry S. Truman Award

Senator Ben Nelson - Nebraska

Montgomery Medal

Gov. Sonny Perdue - Georgia

Charles Dick Medal of Merit

Gov. Bob Riley - Alabama
State Rep. Nancy A. Dahlstrom - Alaska
Sen. Ted Kaufman - Delaware
State Senator Jack Hill - Georgia
U.S. Rep. Jack Kingston - Georgia
U.S. Rep. Bruce L. Braley - Iowa
U.S. Rep. Dave Loebsack - Iowa
U.S. Rep. Niki Tsongas - Massachusetts
Senator Judd Gregg - New Hampshire
Senator Richard Burr - North Carolina
U.S. Rep. Zach Wamp - Tennessee
U.S. Rep. John R. Carter - Texas
U.S. Rep. Michael Conaway - Texas
U.S. Rep. Ciro D. Rodriguez - Texas

Patrick Henry Award

C.W. Floyd - Alaska
Jeff Dayton - Delaware
John Dieleuterio - Delaware
Michael Ayers - Illinois
Norman Cheek North - Carolina
James McCleskey - North Carolina
Jim Albright - Ohio
Bill Allen - Ohio
Barbara Ewing - Ohio
Jim Tressel - Ohio
Bob Tucker - Ohio
State Senator Lisa J. Baker - Pennsylvania
Al Cerrone - Rhode Island
George Lamphere - Vermont

Distinguished Service Medal

Mr. Dave McGinnis - DoD
MG R. Martin Umbarger - Indiana
Col Raymond W. Magill (Ret) - Massachusetts
Brig Gen Robert S. Dutko (Ret) - New Jersey
MG Raymond F. Rees - Oregon
MG Allen E. Tackett - West Virginia

Meritorious Service Award

COL Don Sears (Ret) - Arkansas
COL Frankie Sears (Ret) - Arkansas
LTC James H. Treece - Arkansas
Ms. Christine L. Waite - California
CW5 Larry K. Massey (Ret) - Indiana
LTC Rodney Harris - Mississippi
COL James W. Jackson (Ret) - Mississippi
LTG James D. Polk (Ret) - Mississippi
Maj John L. Geno - Vermont
LTC Daniel P. King - Vermont
CW3 Amir M. Pishdad (Ret) - Virginia
Lt Col Kim A. Sencindiver - West Virginia

Meritorious Service Certificate

Col Tamhra Hutchins-Frye - Arkansas
SSG Jason McDonough - Wisconsin

Valley Forge Cross for Heroism

Capt Erik C. Boltman - Alaska
LTC Peter F. Savage - Alaska
CW3 Ricky E. Bullinger - Arkansas
MAJ James S. Hall - Arkansas
MSgt Howard W. (Bud) Evans - Pennsylvania

Valley Forge Certificate

MAJ Michael C. Henderson - Arkansas
1LT Tracy S. Fields - Indiana
SPC Dustin T. Winebrenner - Indiana
MSgt Derrick D. Dash - Pennsylvania
MSgt Abraham A. Wheeler - Pennsylvania

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt James E. Bourgeault - Georgia
Capt Suzanne D. Macomber - Michigan
Capt Eric J. McElhenney - Mississippi
1Lt Shawn R. Trylick - Nevada
CPT David M. Roberts - Tennessee

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

1030th Transportation Battalion
Virginia Army National Guard

Certificate of Victory

1710th Transportation Company
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

B Battery, 1st Battalion, 147th Field Artillery Brigade
South Dakota Army National Guard

34th Army Band
Iowa Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

113th Wing
District of Columbia Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

126th Air Refueling Wing
Illinois Air National Guard

155th Air Refueling Wing
Nebraska Air National Guard

174th Fighter Wing
New York Air National Guard

Mission Support Trophy

171st Mission Support Group
Pennsylvania Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

194th Force Support Squadron
Washington Air National Guard

202d Engineering Installation Squadron
Georgia Air National Guard

208th Weather Flight
Minnesota Air National Guard

219th Red Horse Squadron
Montana Air National Guard

269th Combat Communications Squadron
Ohio Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

108th Air Refueling Wing
New Jersey Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

157th Air Refueling Wing
New Hampshire Air National Guard

Winston P. Wilson Trophy

114th Fighter Wing
South Dakota Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

115th Fighter Wing
Wisconsin Air National Guard

174th Fighter Wing
New York Air National Guard


2009

Harry S. Truman Award

U.S. Rep. Neil Abercrombie - Hawaii

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Rep. Gabrielle Giffords - Arizona
State Rep. Jean M. Doerge - Louisiana
Gov. John Lynch - New Hampshire
U.S. Rep. Steve Israel - New York
U.S. Rep. Earl Pomeroy - North Dakota
Gov. Brad Henry - Oklahoma
Senator John Thune - South Dakota

Patrick Henry Award

State Senator Jonathan Paton - Arizona
State Senator Gilbert Baker - Arkansas
Melissa Decker - California
Colorado Thirty Group - Colorado
BG Thomas L. McCullough (Ret) - Georgia
MG Thomas A. Wessels (Ret) - Georgia
State Rep. Tanya Pullin - Kentucky
State Senator William G. Hewes - Mississippi
BG Edmund T. Beckette (Ret) - Missouri
Brig Gen Stephen M. Koper (Ret) - NGAUS
Alan Snyder - New York
David Allen - Ohio
Mary Black
Don Kelpin - South Dakota
Everett Ravestein
Jonathan Blanshay - Vermont
State Auditor Rita C. Meyer - Wyoming

Distinguished Service Medal

Brig Gen William E. Hudson - Colorado
BG Thomas D. Mills - Colorado
MG Francis D. Vavala - Delaware
Maj Gen Douglas Burnett - Florida
COL Stephen E. Joyce - Georgia
BG Robert J. Felderman - Iowa
MG Howard L. Goodwin (Ret) - Mississippi
COL Kenneth C. McNeill - NGB
Maj Gen Kenneth R. Clark (Ret) - New Hampshire
BG Keith W. Corbett (Ret) - South Dakota
COL Tracy L. Settle - South Dakota
COL Ronald J. Tipa (Ret) - South Dakota

Meritorious Service Award

LTC Michael Krouse (Ret) - Arizona
COL Dennis Brown - Georgia
BG William V. Wigley (Ret) - Georgia
Brig Gen Michael L. Peplinski - Michigan
Col David P. San Clemente - Michigan
Lt Col Richard A. Berryhill - Mississippi
COL John C. Harris Jr. - Ohio
COL Ray Henderson (Ret) - South Dakota
Lt Col Drew Daugherty - Texas

Meritorious Service Certificate

CPT Christopher T. Angle - California
Road to Reintegration Family Program - Michigan
COL James H. Chisman (Ret) - Ohio
CMSgt Robert T. Letourneau - Vermont
Col David P. Baczewski - Vermont

Valley Forge Cross for Heroism

SFC Larry J. Jester - Louisiana
SPC Ryan H. Kilgour - Ohio
CPT Jill M. McLoughlin - Ohio

Valley Forge Certificate

SFC Michael L. Gillis - Alabama
Maj James R. Parry - Ohio
SFC Edwin Richardson - Oregon
TSgt William P. Corrigan - Pennsylvania
TSgt Richard J. Fanning Jr. - Pennsylvania
CMSgt Gary L. Sharp - Pennsylvania

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

1LT Ethan A. Millard - Arkansas
Capt Lori L. Pendley - Georgia
Capt Jeremy R. Parker - Mississippi
CPT David M. Haynes - Ohio
CPT Aaron Mix - Ohio
CPT Samuel Kieffer - Pennsylvania
CPT Adam T. Love - Pennsylvania
CPT Christian E. Menden - Wisconsin

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

1st Battalion, 128th Infantry, 32nd Infantry Brigade Combat Team
Wisconsin Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

129th Rescue Wing
California Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

148th Fighter Wing
Minnesota Air National Guard

154th Training Squadron
Arkansas Air National Guard

163rd Reconnaissance Wing
California Air National Guard

185th Air Refueling Wing
Iowa Air National Guard

190th Air Refueling Wing
Kansas Air National Guard

Mission Support Trophy

137th Space Warning Squadron
Colorado Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaque

Volk Field Combat Readiness Training Center
Wisconsin Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

116th Air Control Wing
Georgia Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

108th Air Refueling Wing
New Jersey Air National Guard

Winston P. Wilson Trophy

132nd Fighter Wing
Iowa Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

157th Air Refueling Wing
New Hampshire Air National Guard

189th Airlift Wing
Arkansas Air National Guard


2008

Harry S. Truman Award

Senator Saxby Chambliss - Georgia

Montgomery Medal

U.S. Rep. Jim Saxton - New Jersey

Charles Dick Medal of Merit

State Senator Jim Waring - Arizona
Senator Blanche Lincoln - Arkansas
State Senator Lou Correa - California
U.S. Rep. Susan Davis - California
U.S. Rep. Elton Gallegly - California
State Assemblywoman Nicole M. Parra - California
U.S. Rep. Ellen O. Tauscher - California
State Rep. Cindy Evans - Hawaii
State Rep. Sharon E. Har - Hawaii
State Senator Lorraine R. Inouye - Hawaii
State Senator Shan S. Tsutsui - Hawaii
Senator Susan M. Collins - Maine
State Senator Stephen M. Brewer - Massachusetts
State Rep. Anthony J. Verga - Massachusetts
Senator Claire McCaskill - Missouri
Senator Hillary Rodham Clinton - New York
U.S. Rep. Louise Slaughter - New York
State Rep. Becky Carney - North Carolina
State Senator Steve Goss - North Carolina
State Rep. Hugh Holliman - North Carolina
State Rep. David R. Lewis - North Carolina
State Rep. Marvin W. Lucas - North Carolina
State Rep. Grier Martin - North Carolina
State Rep. Louis M. Pate Jr. - North Carolina
State Senator Joe Sam Queen - North Carolina
U.S. Rep. Heath Shuler - North Carolina
State Rep. Thom Tillis - North Carolina
Governor John Hoeven - North Dakota
State Senator Bill Harris - Ohio
State Rep. Peter Ujvagi - Ohio
U.S. Rep. Peter A. DeFazio - Oregon
U.S. Rep. Allyson Schwartz - Pennsylvania
Lt. Gov. Charles J. Fogarty - Rhode Island
Senator Lamar Alexander - Tennessee
Senator John Cornyn - Texas
U.S. Rep. Henry Cuellar - Texas
Governor Rick Perry - Texas
State Rep. Terry Musser - Wisconsin
State Rep. Daniel Zwonitzer - Wyoming

Patrick Henry Award

William G. Valenzuela - Arizona
Mike Cassio - Arkansas
Randy Massanelli - Arkansas
David J. McIntyre Jr. - California
Tom Vidmar - California
Kate Finnerty - Delaware
Bill Cathcart - Georgia
Michael R. Fowler - Georgia
Maj Gen David B. Poythress (Ret) - Georgia
BG Maurice Virlyn Slayton (Ret) - Georgia
Clyde Taylor - Georgia
Milton H. (Woody) Woodside - Georgia
Debra S. Wada - HASC
Roger Bintliff - Maine
BG Arthur W. Pulket (Ret) - Maryland
BG Robert V. Taylor (Ret) - Michigan
Seth D. Appleton - Missouri
Erin C. Conaton - Missouri
Andy Vanlandingham - Nebraska
Frank Barca - New Hampshire
Albert Bucchi - New Jersey
George Lisicki - New Jersey
Linda Rieth - New Jersey
Michael Balboni - New York
Tim Drumm - New York
Ashley Orr - North Carolina
Thomas Russell - North Carolina
Mark Bell - Ohio
Jeannie Salo - Ohio
Whitney Jo Woods - Oklahoma
Mark S. Critz - Pennsylvania
Robert Pallo - Pennsylvania
K. Scott Roy - Pennsylvania
Antonio B. Pomerleau - Vermont
Greg Jacobs - Wisconsin

Distinguished Service Medal

Lt Col Ron (Stoney) Stone (Ret) - Alabama
Maj Gen Bruce F. Tuxill - Maryland
Col Blaine D. Coffey Jr. (Ret) - NGB
Capt Daniel J. Rooney - Oklahoma
CW 4 John and Wanda Blankenstein (Ret) - Utah

Meritorious Service Award

Marlene Hawkins - Alabama
Maj Thomas Stephens - Alaska
COL Kenneth Andresen (Ret) - Iowa
TSgt Trinity K. Fleur - Oklahoma
SMSgt Pamela J. Geberth - Oklahoma
CPT Timothy L. Gariboldi - Vermont
David Simpson - Wisconsin

Valley Forge Cross for Heroism

MAJ Jerry E. Baird Jr. - North Carolina
MAJ Michael S. Maloy - North Carolina
SSG Justin J. Lampert - North Dakota

Valley Forge Certificate

SSG Donald L. De Noyer - California
SSG Thomas J. Russo Jr. - Pennsylvania
Maj Michael A. Guch - Wisconsin

Garde Nationale Trophy

Phillip R. Brown - Maryland

Theodore Roosevelt Leadership Award for Company Grade Officers

Capt Jon Michael Taylor - Alabama
CPT Christopher W. Cooksey - Mississippi
Capt Eric M. Eliot - New Hampshire
CPT Brett J. Feddersen - Pennsylvania
CPT Nicholas R. Braun - Wisconsin
Capt Pedro J. Rampolla - Wyoming

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

HHC, 3rd Battalion, 116th Infantry Brigade Combat Team
Virginia Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

109th Airlift Wing
New York Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

106th Rescue Squadron
New York Air National Guard

114th Fighter Wing
South Dakota Air National Guard

115th Fighter Wing
Wisconsin Air National Guard

148th Fighter Wing
Minnesota Air National Guard

163rd Air Refueling Wing
California Air National Guard

Mission Support Trophy

137th Space Warning Squadron
Colorado Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

111th Air Support Operations Squadron
Washington Air National Guard

116th Communications Squadron
Georgia Air National Guard

153d Command and Control Squadron
Wyoming Air National Guard

194th Mission Support Flight
Washington Air National Guard

251st Communications Group
Ohio Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

148th Fighter Wing
Minnesota Air National Guard

Curtis N. “Rusty” Metcalf Trophy

185th Air Refueling Wing
Iowa Air National Guard

Winston P. Wilson Trophy

110th Fighter Wing
Michigan Air National Guard

Major General John J. Pesch Flight Safety Trophy

110th Fighter Wing
Michigan Air National Guard

137th Airlift Wing
Oklahoma Air National Guard


2007

Harry S Truman Award

U.S. Rep. Gene Taylor - Mississippi
U.S. Rep. Tom Davis - Virginia

Montgomery Medal

Lt Gen John B. Conaway (Ret)

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Rep. Anna G. Eshoo - California
Senator Dianne Feinstein - California
U.S. Rep. Sanford D. Bishop, Jr. - Georgia
U.S. Rep. Neil Abercrombie - Hawaii
State Senator Stephen R. Morris - Kansas
Senator Mitch McConnell - Kentucky
Senator Thad Cochran - Mississippi
State Senator Cindy Hyde-Smith - Mississippi
State Senator (Retired Lt Col) Charlie Ross - Mississippi
U.S. Rep. Sam Graves - Missouri
Senator Ben Nelson - Nebraska
State Assemblyman Bernard “Bernie” Anderson - Nevada
State Senator Bob Coffin - Nevada
Senator John Ensign - Nevada
State Senator Peter A. Inverso - New Jersey
U.S. Rep. William Pascrell, Jr. - New Jersey
State Senator Walter H. Dalton - North Carolina
State Senator David W. Hoyle - North Carolina
U.S. Rep. Brad Miller - North Carolina
State Senator Tony Rand - North Carolina
U.S. Rep. Patrick J. Tiberi - Ohio
Senator James M. Inhofe - Oklahoma
Senator Tim P. Johnson - South Dakota
U.S. Rep. Bart Gordon - Tennessee
U.S. Rep. Sam Johnson - Texas
U.S. Rep. Solomon P. Ortiz - Texas
State Senator Leticia Van de Putte - Texas
Governor Jon M. Huntsman, Jr. - Utah
Lieutenant Governor Brian Dubie - Vermont
Governor Timothy M. Kaine - Virginia
State Rep. Marlin Schneider - Wisconsin
State Rep. Pete Illoway - Wyoming

Patrick Henry Award

Mr. Richard “Rich” W. Owens - Alaska
Mr. Russell E. Bragg - Arkansas
Ms. Laura Ann Froehlich - California
Chief James R. Hyde - California
Ms. Pat Buchholz - Georgia
Mr. Samuel S. Olens - Georgia
Mr. Michael Worley - Georgia
Mayor John G. Hall - Indiana
Ms. Clarissa J. “TC” Freeman - Kentucky
Mr. Eugene Sit - Minnesota
Mrs. Marianne Breland - Mississippi
Ms. Beth Milling Graham - Mississippi
Mr. Paul Arcangeli - Missouri
CW4 Larry Cisneros (Ret) - New Mexico
Ms. Bonnie Carter - NGAUS
Mr. Christopher Bradish - Pennsylvania
Mr. Jacob Leinenkugel - Wisconsin
Mr. Mark Leisses - Wisconsin
Mr. James Reigel - Wisconsin

Distinguished Service Medal

Col David M. Bandini - California
Brig Gen George T. “Tom” Lynn - Georgia
MG William T. Nesbitt - Georgia
MAJ Edward K. Graybill - Iowa
Lt Col Tony DeJesus - Kansas
LTC Raymond L. Rhodd (Ret) - Kansas
Brig Gen James R. White (Ret) - Mississippi
Maj Gen Giles E. Vanderhoof (Ret) - Nevada
Brig Gen Robert E. Dastin (Ret) - New Hampshire
Col Andrew Salas - New Mexico
CW5 Howard C. Haider (Ret) - New York
Col Eric G. Wiener (Ret) - New York
COL Myron C. Lepp - North Dakota
LTC Marlon L. Thompson (posthumously) - South Dakota
Maj Gen Albert H. Wilkening - Wisconsin

Meritorious Service Award

Capt Jon Michael Taylor - Alabama
Lt Col Rick O'Leary - Delaware
Mrs. Deniece Kennemer - Georgia
CAPT Richard Cline - Georgia
LTC Charles L. Moulton (Ret) - Georgia
Col Steven H. Slick - Georgia
Col David L. Augustine - Michigan
Col Rodger F. Seidel - Michigan
TSgt Ellis T. Campbell - Mississippi
MSG William C. Reid (posthumously) - Mississippi
Maj Richard A. Taito - Rhode Island

Meritorious Service Certificate

Lt Col Anthony R. Gaedicke - California
Col Gregory J. Schwab - Iowa
MSgt Billy R. Brown - Mississippi
MSgt Arnold R. Enzor - Mississippi
MSgt Deborah Fielder - Mississippi
SSgt Kim L. McCoy, Jr. - Mississippi
Ms. Constance L. Myers - Mississippi
Col Michael Horne - New Hampshire
Col Douglas E. Fick - Vermont
Maj Jeffrey A. Rector - Vermont
MSgt Steven M. Zeppi - Vermont

Valley Forge Cross for Heroism

SFC Roy A. Taylor - Indiana
MSgt Eric W. Curtis - Maine
SSG Danny K. Stanley - Mississippi
MSgt Scot D. Gordon - North Dakota
SMSgt John K. Nordquist - North Dakota
1st Lt Adam D. Kinzinger - Wisconsin

Valley Forge Certificate

LTC Theodore J. Blanford - Indiana
SPC William E. Kohler, Jr. - Pennsylvania
SGT Jeffrey S. Kovach - Pennsylvania
SSgt Frank A. Manslow II - Pennsylvania
SMSgt Brian K. Mitchell - Pennsylvania
SrA Mike N. Salazar - Pennsylvania

Garde Nationale Trophy

Dr. (Col) Jim C. Chow - South Carolina
SSG William A. Femal - Wisconsin

Company Grade Leadership Award

1st Lt Heather L. Pratt - California
Capt Trenton D. Shepherd - Kansas
CPT Willus B. Hall - Louisiana
Capt Terri J. Zielinski - Maryland
CPT Adrian H. Jones - Mississippi
CPT Jeffrey C. Searcey - Nebraska
Capt Philip A. Plourde - New Hampshire
Capt James P. Roth II - South Carolina
Capt Timothy B. Haynes - Tennessee
CPT Josephine A. Jerome - Wisconsin

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

875th Engineer Battalion
Arkansas Army National Guard

Certificate of Victory

Company D, 3rd Battalion, 116th Infantry Company, 116th Infantry Brigade Combat Team
Virginia Army National Guard

Pershing Plaques

First Army
Company D, 3rd Battalion, 116th Infantry Company, 116th Infantry Brigade Combat Team
Virginia Army National Guard

Fifth Army
740th Transportation Company
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

193rd Special Operations Wing
Pennsylvania Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

108th Air Refueling Wing
New Jersey Air National Guard

126th Air Refueling Wing
Illinois Air National Guard

127th Airlift Wing
Michigan Air National Guard

151st Air Refueling Wing
Utah Air National Guard

163rd Air Refueling Wing
California Air National Guard

Mission Support Trophy

116th Communications Squadron
Georgia Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

107th Weather Flight
Michigan Air National Guard

119th Command and Control Squadron
Tennessee Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

175th Security Forces Squadron
Maryland Air National Guard

202d Engineering Installation Squadron
Georgia Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

140th Air Wing
Colorado Air National Guard


2006

Harry S Truman Award

U.S. Rep. Ike Skelton - Missouri

Montgomery Medal

U.S. Rep. Dave Hobson - Ohio

Charles Dick Medal of Merit

Governor Bill Owens - Colorado
Governor Ruth Ann Minner - Delaware
Governor Sonny Perdue - Georgia
U.S. Rep. Madeleine Z. Bordallo - Guam
Governor Linda Lingle - Hawaii
U.S. Rep. Dan Burton - Indiana
U.S. Rep. Tom Latham - Iowa
U.S. Rep. Harold Rogers - Kentucky
State Senator Elizabeth Tori - Kentucky
U.S. Rep. Rodney Alexander - Louisiana
Governor Tim Pawlenty - Minnesota
U.S. Rep. Rush Holt - New Jersey
U.S. Rep. Thomas Reynolds - New York
U.S. Rep. Patrick McHenry - North Carolina
State Rep. Marian N. McLawhorn - North Carolina
State Rep. Bill Owens - North Carolina
U.S. Rep. Michael G. Oxley - Ohio
Governor Bob Taft - Ohio
U.S. Rep. Darlene Hooley - Oregon
Governor Ted Kulongoski - Oregon
Governor Ed Rendell - Pennsylvania
State Senator Maryellen Goodwin - Rhode Island
State Senator M. Teresa Paiva-Weed - Rhode Island
State Rep. Stratton Bone - Tennessee
Governor Phil Bredesen - Tennessee
U.S. Rep. Jim Cooper - Tennessee
U.S. Rep. Chet Edwards - Texas
U.S. Rep. Kay Granger - Texas
Senator Kay Bailey Hutchison - Texas
State Rep. David R. Edwards - Wyoming

Patrick Henry Award

Mr. Matthew Bettenhausen - California
First Lady Frances Owens - Colorado
Mrs. Barbara Childs-Pair - D.C.
Mr. Sherwood D. Goldberg - D.C.
Mr. Michael Billington - Delaware
State Senator John Douglas - Georgia
Mr. George Israel III - Georgia
Mr. Steve Penley - Georgia
Mr. David Ratcliffe - Georgia
Mr. Pete Wheeler - Georgia
State Rep. Lynn Finnegan - Hawaii
State Rep. K. Mark Takai - Hawaii
Mr. Thomas W. Baker - Kentucky
BG Julius L. Berthold (Ret) - Kentucky
Judge Roger T. Daniel - Kentucky
Mayor Teresa Isaacs - Kentucky
Judge Rodney Keith Kirtley - Kentucky
Judge Danny Orazine - Kentucky
Mr. Joseph Boulos - Maine
Mr. Pat Harris - Minnesota
Mr. Charles (Mike) DuBois - Missouri
State Assemblyman Jack Conners - New Jersey
Mayor Glen D. Gilmore - New Jersey
Mr. Eric S. Spevak - New Jersey
Mr. Mark Maier - New York
Mr. Adam Paulson - New York
Mr. Davin Olsen - North Carolina
Mr. Greg Riels - North Carolina
Mr. Tommy Ross - North Carolina
Mrs. Jennifer Shirley - North Carolina
Mr. Steve Stroud - North Carolina
Mr. Bernd McConnell - NORTHCOM
Mr. Michael Dustman - Ohio
Mr. Kenny Kraft - Ohio
State Rep. Robert Latta - Ohio
Ms. Jennifer Stewart - Ohio
Mr. Wayne Struble - Ohio
First Lady Hope Taft - Ohio
Mr. Mark Wellman - Ohio
Col Dennis Guise (Ret) - Pennsylvania
Mr. Keith J. Pemrick - Pennsylvania
Ms. Grace Washbourne - Virginia
Brittany and Robbie Bergquist - Wisconsin
SSG Dave Hosking (Ret) - Wisconsin
Ms. Meg Jones - Wisconsin

Distinguished Service Medal

MG Don C. Morrow - Arkansas
Maj Gen Mason C. Whitney - Colorado
Mr. Ralph Conte - Delaware
CW4 Ron Sutton (Ret) - Georgia
MG Gregory J. Vadnais (Ret) - Indiana
COL Malen (Butch) E. Dowse (Ret) - Kansas
LTC Darrell D. Loyd - Kansas
Col Donald L. McCormack - Maine
Maj Gen Roger P. Lempke - Nebraska
Maj Gen Michael J. Haugen - North Dakota
MG Claude A. Williams - Virginia

Meritorious Service Award

COL Maria C. Britt - Georgia
Brig Gen Thomas H. Norman (Ret) & Mrs. Margaret Norman - Georgia
Col Edward Wexler - Georgia
Mr. John A. Carlson - Iowa
Mr. Arthur William Pulket - Louisiana
CMSgt Michael R. Francis - New Jersey
Col Bradley J. Applegate - Oregon
LTC Albert Guarnieri - Rhode Island
CMSgt Kenneth B. Johnson - Vermont
Maj Jean F. Kleptz - Vermont

Meritorious Service Certificate

Major Charles White (Ret) - D.C.
BG Gary L. Jones - Louisiana
CW4 Ken Langer (Ret) - New Jersey
CW5 Jack Petrosilli (Ret) - New Jersey
SSgt James L. Waller - New Jersey
LTC Thomas A. Tadsen - Ohio
CPT Brian S. Reitzel - Wisconsin

Valley Forge Cross for Heroism

SFC Jason L. Lachney - Louisiana
SSgt Frank T. Hines (posthumously) - Pennsylvania

Valley Forge Certificate

CPT Marshall E. Cooney - Arkansas
1SG Larry D. Robinson - Arkansas
Maj Timothy R. O’Toole - Pennsylvania
TSgt Richard A. Ward - Pennsylvania
CW3 Ryan D. Eyre - Utah
TSgt Jerome E. Kumm - Wisconsin

Garde Nationale Trophy

Maj Anna M. Likos - Maryland
LTC Gene G. Henke - Wisconsin
COL Todd M. Nehls - Wisconsin

Company Grade Leadership Award

CPT Terresa R. Hoke - Kansas
Capt Shawn M. Dawley - Kentucky
Capt Daniel K. Bahlman - Oregon
Capt Daniel G. Schilling - Oregon
1LT Christopher J. Repin - Pennsylvania
Capt Rachel E. Ming - Wyoming

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

HHC 224th Engineer Battalion
Iowa Army National Guard

Certificate of Victory

HHC 3-116th Infantry Company
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
HHC 3-116th Infantry Company
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
Company A, 153rd Engineer Battalion
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

187th Airlift Squadron
Wyoming Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

158th Fighter Wing
Vermont Air National Guard

163rd Air Refueling Wing
California Air Naitional Guard

171st Air Refueling Wing
Pennsylvania Air National Guard

187th Airlift Squadron
Wyoming Air National Guard

193rd Special Operations Wing
Pennsylvania Air National Guard

Mission Support Trophy

169th Air Support Operations Squadron
Illinois Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

Alpena Combat Readiness Training Center
Michigan Air National Guard

Savannah Combat Readiness Training Center
Georgia Air National Guard

Volk Field Combat Readiness Training Center
Wisconsin Air National Guard

116th Communications Squadron
Georgia Air National Guard

255th Air Control Squadron
Mississippi Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

115th Fighter Wing
Wisconsin Air National Guard


2005

Harry S. Truman Award

Senator Lindsey O. Graham - South Carolina

Montgomery Medal

Senator Mary L. Landrieu - Louisiana

Charles Dick Medal of Merit

Senator Mark L. Pryor - Arkansas
U.S. Rep. Vic Snyder - Arkansas
Senator Daniel K. Akaka - Hawaii
State Rep. Ken Ito - Hawaii
State Senator Norman Sakamoto - Hawaii
State Rep. Calvin K.Y. Say - Hawaii
U.S. Rep. Steve Buyer - Indiana
Senator Richard G. Lugar - Indiana
Governor Kathleen Sebelius - Kansas
Governor Kathleen Babineaux Blanco - Louisiana
Senator Christopher S. (Kit) Bond - Missouri
Secretary Bryan E. Beatty - North Carolina
Senator Elizabeth Dole - North Carolina
U.S. Rep. Dave Hobson - Ohio
Governor James Douglas - Vermont
State Delegate Franklin P. Hall - Virginia
Governor Dave Freudenthal - Wyoming

Patrick Henry Award

State Rep. Richard Foster - Alaska
State Rep. Tommy Dickinson - Arkansas
State Rep. Tommy G. Roebuck - Arkansas
State Rep. Jeff Wood - Arkansas
Brig Gen William W. Spruance (Ret) - Delaware
Mitchell Bush - Georgia
Tina M. Coria - Georgia
Sunny Park - Georgia
Maj Gen William N. Searcy (Ret) - Georgia
Arthur T. Wilkes - Georgia
COL Raymond Jardine, Jr. (Ret) - Hawaii
Brig Gen Frank D. Rezac (Ret) - Illinois
COL Thomas Kirkpatrick (Ret) - Louisiana
Brig Gen Kenneth L. Ross (Ret) - Louisiana
Colonel Henry L. Whitehorn - Louisiana
Col Raymond W. Magill (Ret) - Massachusetts
Jan Burland - Michigan
Bill Popp - Minnesota
James Pitchford - Missouri
Brig Gen Robert S. Dutko (Ret) - New Jersey
Mayor Pamela H. Mount - New Jersey
Jim Glenn - New York
Frank McCarthy - New York
Andrew Shapiro - New York
Matt Sparkes - New York
CSM Johnny Dwiggins (Ret) - North Carolina
Adrian R. King, Jr. - Pennsylvania
Maj Gen William B. Lynch (Ret) - Pennsylvania
Brig Gen Ron Shultz (Ret) - Pennsylvania
State Rep. Thomas M. Tigue - Pennsylvania
Meredith Moseley - South Carolina
Secretary Kevin L. Dorn - Vermont
Jeff Bukowski - Wisconsin
Robert E. Harlan - Wisconsin
David Kruger - Wisconsin
Commander Al Richards - Wisconsin
Veterans of Foreign War - Wisconsin
State Senator Tex Boggs - Wyoming
State Rep. Peter S. Illoway - Wyoming

Distinguished Service Medal

CCMSgt Pearson Deloach (Ret) - Georgia

Meritorious Service Award

CW4 Leslie Groover - Georgia
BG Terrell T. Reddick - Georgia
Brig Gen Samuel G. deGeneres - Louisiana
BG Edmund J. Giering III (Ret) - Louisiana
COL Lester R. Schmidt (Ret) - Louisiana
COL Teddy W. Kehr (Ret) - New Hampshire
Capt Kendra L. Mochel - New Jersey
BG Danny H. Hickman - North Carolina
COL Robert Elliott (Ret) - Oregon
COL Scott McCrae (Ret) - Oregon
Maj Peter H. Horne - Rhode Island
SGT Kenneth V. Prieur - Wisconsin

Meritorious Service Certificate

MG Edward Klein (Ret) - New York
LTC Doug Still - North Carolina
CMSgt Roger G. Beaudoin - Vermont
LTC Raymond Bouchard - Vermont
Col Steven A. Cray - Vermont
LTC Daniel C. Molind - Vermont
Lt Col Ludwig J. Schumacher - Vermont

Valley Forge Cross for Heroism

SFC Charles T. Applegate, Jr. - Indiana
MSG Boniface M. Espinda III - Indiana
SSG Scott J. Sheroky - Pennsylvania
SPC Damion R. Smith - Pennsylvania
SSgt Luke D. Adams - Utah

Valley Forge Certificate

MSgt Anthony R. DeLuccio - New Jersey
SPC Piacenta M. Jackson - New Jersey
MSgt Victor J. Lugosky - Pennsylvania
TSgt Kenneth R. Noble - Pennsylvania
TSgt Cathy A. Bethke - Wisconsin
MAJ Steven E. Brewer - Wisconsin
SSG Christopher R. Brown - Wisconsin
SSG Anthony Chavez - Wisconsin
1LT Charles E. Crowley - Wisconsin
SSG Jaiver E. Font - Wisconsin
SFC Craig R. Giese - Wisconsin
SGT Carl J. Hackbarth - Wisconsin
SGT Daniel J. Hamilton - Wisconsin
SGT Johannes J. Hanson - Wisconsin
2LT Scott D. Hawks - Wisconsin
SFC Michael J. Kennedy - Wisconsin
SMSgt Michael L. Lackey - Wisconsin
SGT Thomas L. Mitchell - Wisconsin
SFC John C. Oehme - Wisconsin
CPT Michael C. Rothschadl - Wisconsin
SFC Mickey W. Summers - Wisconsin
SGT Jerry D. Vogel - Wisconsin
SGT Karen E. Zamzow - Wisconsin

Garde Nationale Trophy

BG Gary L. Jones - Louisiana

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

205th Engineer Battalion, Combat Heavy, 225th Engineer Group
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

Battery C, 2nd Battalion, 111th Field Artillery, 54th Field Artillery Brigade
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Battery C, 2nd Battalion, 111th Field Artillery, 54th Field Artillery Brigade
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
34th Army Band
Iowa Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

190th Air Refueling Wing
Kansas Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

113th Wing
District of Columbia Air National Guard

115th Fighter Wing
Wisconsin Air National Guard

123rd Fighter Squadron
Oregon Air National Guard

203rd Air Refueling Squadron
Hawaii Air National Guard

Mission Support Trophy

Smoky Hill Air National Guard Range
Kansas Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

121st Communications Squadron
Ohio Air National Guard

137th Space Warning Squadron
Colorado Air National Guard

167th Communications Flight
West Virginia Air National Guard

210th Engineering Installation Squadron
Minnesota Air National Guard

242nd Combat Communications Squadron
Washington Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

162nd Fighter Wing
Arizona Air National Guard


2004

Harry S. Truman Award

Senator Carl M. Levin - Michigan

Montgomery Medal

TRM Corporation - Oregon

Charles Dick Medal of Merit

State Senator Mike Fasano - Florida
State Rep. Ken Birdsong - Georgia
State Rep. K. Mark Takai - Hawaii
U.S. Rep. C.A. (Dutch) Ruppersberger - Maryland
State Senator Joseph L. Bruno - New York
State Senator Scott Thomas - North Carolina
Governor John Hoeven - North Dakota
Senator Lindsey O. Graham - South Carolina
Major General Stanhope S. Spears (Ret) - South Carolina
State Delegate M. Kirkland Cox - Virginia
State Senator Jay O’Brien - Virginia
Governor Jim Doyle - Wisconsin
Senator Russell D. Feingold - Wisconsin
State Senator John Schiffer - Wyoming

Patrick Henry Award

State Senator David A. Bisbee - Arkansas
Erin Logan - Delaware
Mayor Anthony Williams - D.C.
Sidney Ashworth - D.C.
Jim Morhard - D.C.
State Rep. Ken Ito - Hawaii
Chief Warrant Officer 5 Dean E. Stoops - Kentucky
U.S. Rep. Rodney Alexander - Louisiana
T.L. (Sonny) Berry - Louisiana
Robert E. McGough - Louisiana
Senator Norm Coleman - Minnesota
Senator Mark Dayton - Minnesota
Charles Hensen - New Mexico
Anne LeMay - New York
Deidre Walsh - New York
Dale Punch - North Carolina
State Rep. Ray Rapp - North Carolina
Linda Engelman - North Dakota
U.S. Rep. Earl R. Pomeroy - North Dakota
Toby Keith - Oklahoma
Providence Health System - Oregon
Michael (Mike) Hengst - Pennsylvania
Vicki Siegel - Pennsylvania
Colonel Dan Whiteside (Ret) - Pennsylvania
Colonel Donald R. Deering (Ret) - Tennessee
State Delegate Joseph P. Johnson - Virginia
Governor Gary Locke - Washington
Mary Brunstad - Wisconsin
Kirsten Skyba - Wisconsin
John Stoddart - Wisconsin
State Rep. Tom Walsh - Wyoming

Distinguished Service Medal

Roger Schnell - Alaska
Brigadier General Robert Sullivan (Ret) - Florida
Major General John F. Kane - Idaho
Colonel Joseph L. Culver - Kentucky
Brigadier General Frank Grass - NGB
Major General Joseph K. Simeone (Ret) - New Hampshire
C. Larry Deibert - Oregon
Colonel David L. Gerstenlauer - Pennsylvania
Brigadier General Joseph Watchilla (Ret) - Pennsylvania
Master Sergeant Greg Garner (Ret) - Utah

Meritorious Service Award

Sergeant First Class Anthony A. Savino - Connecticut
Lieutenant Colonel Essie Mae Thomas - D.C.
Major Ava Wellons - D.C.
Brigadier General Douglas Padgett (Ret) - Georgia
Brigadier General Joel W. Seymour (Ret) - Georgia
Colonel Stephen M. Bloomer - Iowa
Colonel Dennis A. Dietz - Iowa
Colonel James E. McCullough - Iowa
Major General John C. Atkinson - North Carolina
Lieutenant Colonel Jonathan E. Farnham - Vermont
Lieutenant Colonel Thomas W. Jackman Jr. - Vermont
Captain Michael D. Hanson - Wisconsin

Meritorious Service Certificate

Chief Warrant Officer 4 Louis C. Crew (Ret) - Alaska
Specialist Anna M. Conigliaro - Connecticut
Chief Warrant Officer 4 Bruce A. Delea - Connecticut
Sergeant First Class Dominick V. Derasmo - Connecticut
Private First Class Joel T. Ethier - Connecticut
Sergeant First Class Paul S. Garofolo - Connecticut
Sergeant First Class Daniel F. Lawler IV - Connecticut
Sergeant Matthew Major - Connecticut
Sergeant Angel L. Navarro - Connecticut
Sergeant First Class Dennis Oparowski - Connecticut
Sergeant Timothy Richmond - Connecticut
Staff Sergeant Glenn M. Shilosky - Connecticut
Sergeant First Class Sylvia Lynch - D.C.
Command Sergeant Major Herman T. Preston Jr. - D.C.
Colonel William L. Levay - Iowa
Lieutenant Colonel Allen L. Meyer - Iowa
Lieutenant Colonel Alfred B. (Brad) Shell - Iowa
Colonel Lester R. Schmidt (Ret) - Louisiana
Chief Warrant Officer 5 William H. Nelson - Nebraska
Lieutenant Colonel Christopher Greene - North Carolina
Colonel Paul E. Scruggs - North Carolina
Colonel Myron C. Lepp - North Dakota
Lieutenant Colonel Charles (Chuck) Kuhlman (Ret) - Oregon
Colonel David H. Russell - Rhode Island
Staff Sergeant Sjon Stephen Von Bose - Utah
Chief Master Sergeant David D. Beauchemin - Vermont
Lieutenant Colonel Joel A. Clark - Vermont
Captain Debra A. Linnane - Vermont
Corporal Daniel R. Jackan - Wisconsin

Valley Forge Cross for Heroism

Sergeant Robert D. Armstrong - Oregon
Staff Sergeant Mark A. Braeme - Oregon
Lieutenant Colonel Daniel R. Hokanson - Oregon
Captain Brian S. Houston - Oregon
Staff Sergeant Travis T. Powell - Oregon
Technical Sergeant Jeffrey W. Maund - Pennsylvania
Staff Sergeant Antonio Acosta-Roman - Puerto Rico
Master Sergeant David Blakeley - Puerto Rico
Staff Sergeant Alejandro Gonzalez-Perez - Puerto Rico
Staff Sergeant Luis H. Nazario - Puerto Rico

Valley Forge Certificate

Master Sergeant Phillip J. Kline - Pennsylvania
Staff Sergeant Joel H. Mutschler - Pennsylvania
Senior Master Sergeant Dane A. Porter - Washington
Technical Sergeant Todd R. Peck - Wisconsin
Staff Sergeant Robert J. Revels - Wisconsin

Garde Nationale Trophy

Lieutenant Colonel Arthur B. Keen - Idaho
Sergeant Rebecca G. McGary - Oklahoma
Captain Daniel J. Browne - Oregon

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

First Army:
2nd Battalion, 116th Infantry, 1st Infantry Brigade, 29th Infantry Division (Light)
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
1088th Engineer Battalion, 256th Infantry Brigade
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

HHC, 30th Corps Support Group
North Carolina Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
HHC, 30th Corps Support Group
North Carolina Army National Guard

Fifth Army:
34th Army Band
Iowa Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

116th Air Control Wing
Georgia Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

111th Fighter Wing
Pennsylvania Air National Guard

129th Rescue Wing
California Air National Guard

157th Air Refueling Wing
New Hampshire Air National Guard

169th Fighter Wing
South Carolina Air National Guard

182nd Operations Group
Illinois Air National Guard

Mission Support Trophy

169th Air Support Operations Squadron
Illinois Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

Volk Field Combat Readiness Training Center
Wisconsin Air National Guard

137th Space Warning Squadron
Colorado Air National Guard

208th Weather Flight
Minnesota Air National Guard

245th Air Traffic Control Squadron
South Carolina Air National Guard

253rd Combat Communications Group
Massachusetts Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

135th Airlift Squadron
Maryland Air National Guard


2003

Harry S. Truman Award

Senator Patrick J. Leahy - Vermont

Charles Dick Medal of Merit

Senator Joesph I. Lieberman - Connecticut
Governor Jeb Bush - Florida
State Rep. Ann Purcell - Georgia
State Senator Robert L. Meeks - Indiana
Governor M.J. (Mike) Foster - Louisiana
Senator Mary L. Landrieu - Louisiana
Governor James E. McGreevey - New Jersey
U.S. Rep. Sherwood L. Boehlert - New York
State Assemblyman Charles H. Nesbitt - New York
Senator Mike DeWine - Ohio
U.S. Rep. Tim Holden - Pennsylvania
State Senator John J. Tassoni, Jr. - Rhode Island
State Senator Joseph A. Montalbano - Rhode Island
State Rep. Raymond E. Gallison, Jr. - Rhode Island
Senator Thomas A. Daschle - South Dakota
U.S. Rep. Bob Clement - Tennessee
U.S. Rep. John Tanner - Tennessee
U.S. Rep. Thomas E. Petri - Wisconsin

Patrick Henry Award

Seconda L. Moore - District of Columbia
State Rep. Ken Birdsong - Georgia
J. Michael Earley - Iowa
Robert (Robin) D. Spurrier - Kansas
Frank J. Uddo - Louisiana
Colonel Terry C. Landry - Louisiana
Sheriff Jeff Wiley - Louisiana
First Lady Mary Pawlenty - Minnesota
State Rep. Jim Rhodes - Minnesota
John B. Hawkins - Mississippi
Stuart Symington, Jr. - Missouri
William F. Howard - New York
John W. Thruss - North Carolina
Larry W. Taylor - North Carolina
Eddie Garcia - North Dakota
Robert N. Lundquist - North Dakota
Gerald Cardon - North Dakota
Laura Parker - Ohio
Rick O’Leary - Pennsylvania
Jeffrey Immelt - South Carolina
Thomas J. Falk - South Carolina
Clint Highfill - South Dakota
Daniel B. Ginsberg - Vermont
Harvey Pierce - Wisconsin
Mayor William Kiley - Wisconsin
Thomas & William Halquist - Wisconsin

Distinguished Service Medal

Colonel Donald N. Edmands, Jr. - District of Columbia
Colonel Raymond Jardine, Jr. - Hawaii
Colonel Robert J. Felderman - Iowa
Major General Bennett C. Landreneau - Louisiana
Brigadier General Roger E. Combs - Missouri
Lieutenant General Russell C. Davis - NGB
Major General Raymond F. Rees - NGB
Lieutenant Colonel Wayne R. Hunt, Sr. - New Jersey
Colonel Fredric D. Sheppard - New York
Colonel Robert S. Schnurr, Jr. - New York
Colonel Gregory A. Fick - Vermont
Colonel Michael R. Morgan - Vermont
Lieutenant Colonel William F. Roy - Vermont
Colonel Jeff W. Mathis - Washington
Major General Edmond W. Boenisch - Wyoming

Meritorious Service Award

State Senator Jack Hill - Georgia
Colonel Thomas D. Burkhead - Iowa
Colonel Jon W. Abrahamsom (Ret) - Iowa
Colonel Russell V. Bierl - Iowa
Colonel Robert C. King - Iowa
Brigadier General Brod Veillon - Louisiana
Colonel Curtis M. Whitaker - Michigan
Chief Master Sergeant Peter A. Campbell - Minnesota
Colonel Thomas J. Simonet - Minnesota
Brigadier General George W. Treadwell (Ret) - New Mexico
Colonel David C. Mackey - New York
Lieutenant Colonel David Slocum - New York
Major Beverly C. Bizzell - North Carolina
Colonel Charles R. Barnes - North Carolina
Colonel Linwood M. Sawyer - North Carolina
Colonel Robert Germani, Jr. - Rhode Island
Colonel Brian W. Goodwin - Rhode Island
Colonel Dennis W. Pike - South Dakota
Master Sergeant David K. Russell - Tennessee
Colonel Michael D. Dubie - Vermont
Chief Master Sergeant Leo O. Besaw - Vermont

Meritorious Service Certificate

Colonel Tracy T. Warnock - Iowa
Betty S. Gardner - Oklahoma
Nancy Pitts - Oklahoma
Master Sergeant Stanley D. Cates - Tennessee
Command Sergeant Major Kenneth D. Laster - Tennessee

Valley Forge Cross for Heroism

Technical Sergeant Thomas J. Futch - Georgia
Staff Sergeant Henry K. Choy - Hawaii
Captain Dwayne Hamasaki - Hawaii
Colonel James E. Hearon - Mississippi
Sergeant Terry L. Harrington - North Carolina

Valley Forge Certificate

Technical Sergeant William T. Tapper, Jr. - Hawaii
Senior Master Sergeant Patrick C. Hanley - Michigan
Sergeant Rusty L. Necaise - Mississippi
Corporal Robert L. Gavagnie - Mississippi
Corporal Brandon M. Jackson - Mississippi
Chief Warrant Officer 4 James J. denHartog - New Jersey
Chief Warrant Officer 4 Christopher M. Millevoi - New Jersey
Captain William Hyndman - New Jersey
Sergeant Frederick E. Derry - New Jersey
Staff Sergeant Leroy Metz, Jr. - New Jersey
First Lieutenant Joseph Roughneen - New Jersey
Chief Warrant Officer 4 James J. denHartog - New Jersey
Sergeant Jeffrey W. Loffredo - New Jersey
Major Joel M. Potts - Oklahoma
Captain Kenneth S. Iverson - Oklahoma
Master Sergeant Linda Rose-Evans - Oklahoma
Technical Sergeant Kenneth A. Amy - Pennsylvania

Garde Nationale Trophy

Brigadier General Samuel G. deGeneres - Louisiana
Lieutenant Colonel Michael J. Guthrie - Tennessee

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

First Army:
690th Maintenance Battalion
North Carolina Army National Guard

Fifth Army:
1088th Engineer Battalion, 256th Infantry Brigade
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

Battery C, 3rd Battalion, 111th Air Defense Artillery, 29th Infantry Division (Light)
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Battery C, 3rd Battalion, 111th Air Defense Artillery, 29th Infantry Division (Light)
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
HHS 2/147th Field Artillery Brigade
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

193rd Special Operations Wing
Pennsylvania Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

119th Fighter Wing
North Dakota Air National Guard

135th Airlift Squadron
Maryland Air National Guard

Mission Support Trophy

201st Red Horse Flight
Pennsylvania Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

Volk Field Readiness Training Center
Wisconsin Air National Guard

116th Communications Flight
Georgia Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

137th Space Warning Squadron
Colorado Air National Guard

271st Combat Communications Squadron
Pennsylvania Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

119th Fighter Wing
North Dakota Air National Guard


2002

Harry S. Truman Award

Gov. Tom Ridge - Pennsylvania

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Sen. Joseph Biden - Delaware
U.S. Sen. Carl Levin - Michigan
U.S. Rep. Mark Souder - Indiana
U.S. Rep. Melvin L. Watt - North Carolina
U.S. Rep. Robert Etheridge - North Carolina
U.S. Rep. David Price - North Carolina
U.S. Rep. Sue Myrick - North Carolina
U.S. Rep. Robert R. Simmons - Connecticut
State Rep. Jerry W. Hefner - Oklahoma
Gov. Scott McCallum - Wisconsin
U.S. Sen. Herb Kohl - Wisconsin
U.S. Rep. Gerald D. Kleczka - Wisconsin
U.S. Rep. Frank A. LoBiondo - New Jersey
U.S. Sen. Jon S. Corzine - New Jersey
Gov. Mark Schweiker - Pennsylvania
U.S. Sen. Rick Santorum - Pennsylvania
Gov. Jeanne Shaheen - New Hampshire
State Rep. Huntingon B. Downer, Jr. - Louisiana
Gov. John Engler - Michigan
State Sen. Vincent L. Leibell - New York
State Sen. Calvin J. Hobson - Oklahoma
Gov. Jim Geringer - Wyoming
State Rep. John B. Harwood - Rhode Island
State Sen. William V. Irons - Rhode Island

Patrick Henry Award

Ms. Clarene Fletcher - North Carolina
Mr. Herbert Greene - North Carolina
State Rep. Larry T. Justus - North Carolina
Major General John Ricottilli, Jr. - Rhode Island
Mr. James W. Keasler - Arkansas
Mr. Frank Brewster - West Virginia
Mr. Vito Gallo - Pennsylvania
Mr. J. Terry Ryder - Louisiana
Mr. Edwin K. Boltin
Mr. Paul Sonnenberg
Mr. R. Mitchell Bush - Georgia
State Delegate Joan Cadden - Maryland
State Sen. Clarence W. Blount - Maryland

Distinguished Service Medal

Major General James G. Blaney - Wisconsin
Colonel John Tipton Lewis - Mississippi
Major General Peter J. Gravett - California
Sergeant First Class Delano Kerby - EANGUS
Major General Paul Glazar - New Jersey
Lieutenant Colonel Richard E. Fay - North Carolina

Meritorious Service Award

Colonel James D. Marques - Rhode Island
Colonel James D’Agostino - Rhode Island
Lieutenant Colonel Donald Lagor - Rhode Island
Colonel James M. Perkins - Idaho
Captain Alice A. Niedergall - Michigan
Captain Constantine A. Leon - Michigan
Lieutenant Colonel Carol A. Eggert - Pennsylvania
Mr. Ralph Conte - Louisiana
Brigadier General William C. Martin - New York
Lieutenant Colonel Robert Domenici - New York
Colonel Barron L. Goff - Mississippi
Master Sergeant Dave Suddruth - North Carolina

Meritorious Service Certificate

Captain Lisa J. Nelson - Michigan
Major Philip R. Sheridan - Michigan
Colonel Curtis M. Whitaker - Michigan

Valley Forge Cross for Heroism

Technical Sergeant Keith R. Atkins - Wisconsin
Master Sergeant Michael J. Post - Wisconsin
Staff Sergeant Jon R. Fremstad - Wisconsin
Technical Sergeant Andrew A. Marszalek - Pennsylvania
Master Sergeant Ross R. Hilman - Oregon
Staff Sergeant Jason W. Hopkins - Michigan
Master Sergeant James Ollie - South Carolina
Staff Sergeant Joseph C. Medlin - South Carolina
Captain William D. Johnston - California
Master Sergeant Henry Fields - Delaware
Specialist Joseph D. Hoffman - Louisiana
Colonel Lawrence Dudney, Jr. - Georgia
First Lieutenant Gerard Baptiste (posthumously) - New York
Staff Sergeant Jerome Dominguez (posthumously) - New York
Staff Sergeant Andrew Brunn (posthumously) - New York
Sergeant Larry Bowman (posthumously) - New York
Major Joseph Daniels Danao II - Connecticut

Valley Forge Certificate

Colonel Rabbi Jacob Z. Goldstein - New York
Lieutenant Timothy Beinert - Oregon
Sergeant Jessy R. Watson - Oregon
Master Sergeant Michael C. Mowers - Pennsylvania
Staff Sergeant Maureen K. Mowers - Pennsylvania
Staff Sergeant Alexandra Hanna - Michigan
Technical Sergeant Timothy M. Conlen - Michigan
Master Sergeant Debra McFadden - Michigan
Sergeant First Class Michael J. Cahill - Maryland

Garde Nationale Trophy

Lieutenant Colonel Morton Meltzer - North Carolina
Colonel David L. Jennette - North Carolina
Brigadier General John P. Basilica - Louisiana
Brigadier General Ravindra F. Shah - New York

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

First Army:
1st Battalion, 130th Aviation Regiment
North Carolina Army National Guard

Fifth Army:
1088th Engineer Battalion
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

Company B, 2nd Battalion, 224th Aviation
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Company B, 2nd Battalion, 224th Aviation
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
Battery B, 1/147th Field Artillery Brigade
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

113th Wing
District of Columbia Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

107th Fighter Squadron
Michigan Air National Guard

119th Fighter Wing
North Dakota Air National Guard

145th Airlift Wing
North Carolina Air National Guard

158th Fighter Wing
Vermont Air National Guard

163rd Airlift Wing
California Air National Guard

Mission Support Trophy

120th Communications Flight
Montana Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

Volk Field Combat Training Center
Wisconsin Air National Guard

Northeast Air Defense Sector
New York Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

128th Air Control Squadron
Wisconsin Air National Guard

270th Engineering and Installation Squadron
Pennsylvania Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

171st Air Refueling Wing
Pennsylvania Air National Guard


2001

Charles Dick Medal of Merit

Gov. Tony Knowles - Alaska
State Senator Ken Pruitt - Florida
U.S. Rep. Michael Collins - Georgia
Gov. Frank O'Bannon - Indiana
State Senator Allen E. Paul - Indiana
State Senator William J. McPherson - Louisiana
U.S. Rep. Gil Gutnecht - Minnesota
State Assemblyman Joseph Azzolina - New Jersey
U.S. Rep. Sue Kelly - New York
State Senator Robert D. Robbins - Pennsylvania
State Rep. Paul W. Semmel - Pennsylvania
U.S. Rep. Norman Sisisky - Virginia
Senator Craig Thomas - Wyoming

Patrick Henry Award

David Hawk - Idaho
MG Darrell Manning (Ret) - Idaho
Anderson Chandler - Kansas
Brian Jakes - Louisiana
Nathan Weinberg - Maryland
Robbie Maxwell - Mississippi
Michael C. Finnegan - New York
William Robert White - North Carolina
Rod Huey - Oregon

Distinguished Service Medal

MG Ansel M. Stroud Jr. (Ret) - Louisiana
Maj Gen John H. Fenimore - New York
Charles L. Cragin - Department of Defense
MSG Michael P. Cline - Ohio

Meritorious Service Award

Lt Col William T. Hutchison - Alaska
MAJ Timothy Orr - Iowa
Lt Col J. Steven Krajnik - Michigan
Capt James M. Rossi - Michigan
Col Mark Johnson - Minnesota
BG Dale R. Barber - New York
LTC David Lister Jennette - North Carolina
Col Dennis T. Guise - Pennsylvania
COL Frederick G. McCormick - Wisconsin

Meritorious Service Certificate

SFC Sandra Daughtry - North Carolina

Valley Forge Cross for Heroism

SSgt Stephanie Newman - Delaware
SrA William W. Hammons - Florida
MAJ John B. Cisney - Illinois
SGT Nicole DiPasquale - Massachusetts
SSG John Olshow - New York
TSgt Steve C. Meisner - South Carolina
MAJ Bill Decker - Texas
SSG Orville C. Brooks, Jr. - Wisconsin
SrA Christopher W. Divyak - Wisconsin

Valley Forge Certificate

SFC Richard C. Howell - South Carolina
TSgt Daniel L. Bryant - Wisconsin
SSgt Steven H.D. French - Wisconsin

UNIT AWARDS

Major General Milton A. Reckord Trophy

1088th Engineer Battalion
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

Battery A, 1st Battalion, 246th Field Artillery, 29th Infantry Division
Virginia Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Battery A, 1st Battalion, 246th Field Artillery, 29th Infantry Division
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
34th Army Band
Iowa Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

171st Airlift Squadron
Michigan Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

104th Fighter Squadron
Maryland Air National Guard

122nd Fighter Wing
Indiana Air National Guard

163rd Airlift Wing
California Air National Guard

166th Airlift Wing
Delaware Air National Guard

125th Airlift Squadron
Maryland Air National Guard

Mission Support Trophy

210th Engineering and Installation Squadron
Minnesota Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

236th Combat Communications Squadron
Louisiana Air National Guard

178th Communications Flight
Ohio Air National Guard

702nd Computer Systems Squadron
Florida Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

137th Space Warning Squadron
Colorado Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

171st Air Refueling Wing
Pennsylvania Air National Guard


2000

Harry S. Truman Award

Senator John W. Warner - Virginia

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Rep. Richard Baker - Louisiana
Senator Conrad Bums - Montana
Gov. Thomas R. Carper - Delaware
State Senator Donald T. DiFrancesco - New Jersey
Senator Bob Graham - Florida
U.S. Rep. Robin Hayes - North Carolina
Gov. James B. Hunt Jr. - North Carolina
Senator Tim Hutchinson - Arkansas
U.S. Rep. John M. McHugh - New York
U.S. Rep. Mike McIntyre - North Carolina
Senator Jeff Sessions - Alabama
Senator Arlen Specter - Pennsylvania
State Rep. (Col) E. J. Thomas - Ohio
U.S. Rep. James Walsh - New York
State Senator Thomas R. Coderre - Rhode Island

Patrick Henry Award

BG Richard F. Allen (Ret) - Alabama
John M. Belk - North Carolina
Leonard T. Connors Jr. - New Jersey
R. John Custodio - New Jersey
Chris Laborde - Louisiana
Sanford D. Lyons - North Carolina
State Rep. John Thrasher - Florida
Mildred Courtney - Hawaii

Distinguished Service Medal

Maj Gen Keith D. Bjerke - North Dakota
Brig Gen William F. Doctor - Oregon
Col William E. Ingram Jr. - North Carolina
Col Francis M. Mezzatesta - Pennsylvania
MG Edward Soriano - Arkansas
COL Charles H. Wilson Jr. - Arkansas

Meritorious Service Award

COL Roger L. Brill - Wisconsin
SSG Howard Earhart - Georgia
Lt Col Richard G. Elliott - Michigan
Col Kencil J. Heaton - Michigan
SGT Robbie Hopkins - Georgia
Maj Frederick A. Kimble - Michigan
Col Norman R. Lamothe - Rhode Island
SGM Thomas L. Magness - Arkansas
COL Thomas Stewart - Georgia
CW4 Ronald Sutton (Ret) - Georgia
COL Thomas K. Kirkpatrick - Louisiana

Meritorious Service Certificate

CW3 Donald Frost - Georgia
CW3 Thomas Golden - Georgia
SSG Kenneth Jackson - Georgia
MAJ Richard D. Kingsberry - North Carolina
CPT Joseph T. Lyon - Florida

Valley Forge Cross for Heroism

SGT Joseph S. Beasley - Virginia
SPC Damon M. Bradbury - Virginia
SPC William T. Bryant - Virginia
SPC Jerry L. Robinson - Virginia
SSG Gilbert Sheldon Jr. - Virginia
SGT Kord Brandell Correia - North Carolina
SPC Andrew Dubois - Ohio
SPC John McGuire - Ohio
SSG Edwin Porter - Ohio
CPL Randall J. Gamble - Alaska
TSgt John E. Giovannini (posthumously) - Pennsylvania
SMSgt Allen Graves - Maine
TSgt Kenneth Hart - Texas
SFC Jeffery H. Ko - Hawaii
SFC Joseph Manto - New Jersey
CPT Scott C. Mistlebauer - Wisconsin
1LT Dean R. Talg - Wisconsin
SSG Mark A. Wedward - Wisconsin
SSG Randy R. Williams - Wisconsin
CPT Christopher S. Murphy - Iowa
SSG Mark Peterson - Wisconsin
SSgt Matthew Jason Pinard - Colorado
Sgt Patricia Ellen Plante - Maine
SFC Ann E. Teeters - Indiana

UNIT AWARDS

Army National Guard

Certificate of Victory

Company D, 1st Battalion, 185th Aviation Group
Mississippi Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Company D, 1st Battalion, 185th Aviation Group
Mississippi Army National Guard

Fifth Army:
Battery A, 1st Battalion, 147th Field Artillery Brigade
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

172nd Fighter Squadron
Michigan Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

104th Fighter Squadron
Maryland Air National Guard

171st Air Refueling Wing
Pennsylvania Air National Guard

159th Fighter Wing
Louisiana Air National Guard

163rd Air Refueling Wing
California Air National Guard

133rd Airlift Wing
Minnesota Air National Guard

Mission Support Trophy

271st Combat Communications Squadron
Pennsylvania Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

208th Weather Flight
Minnesota Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

184th Communications Flight
Kansas Air National Guard

120th Communications Flight
Montana Air National Guard

236th Combat Communications Squadron
Louisiana Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

171st Air Refueling Wing
Pennsylvania Air National Guard


1999

Charles Dick Medal of Merit

U.S. Rep. James H. Maloney - Connecticut
State Senator Mike Crotts - Georgia
Senator John Breaux - Louisiana
State Rep. Peter Franchot - Maryland
U.S. Rep. John W. Oliver - Massachusetts
U.S. Rep. James A. Gibbons - Nevada
U.S. Rep. Robert Andrews - New Jersey
State Senator William L. Gormley - New Jersey
U.S. Rep. Christopher H. Smith - New Jersey
State Senator Michael J. Hoblock Jr. - New York
U.S. Rep. Peter King - New York
State Assemblyman Ronald C. Tocci - New York
U.S. Rep. Eva M. Clayton - North Carolina
Gov. Thomas J. Ridge - Pennsylvania
Gov. Lincoln Almond - Rhode Island
State Rep. Kenneth Carter - Rhode Island
U.S. Sen. Robert C. Byrd - West Virginia

Patrick Henry Award

Coy Short - Georgia
Dr. William E. Ryan - Iowa
William W. Brown - Louisiana
Dr. John S. Toll - Maryland
Edward G. (Ted) Marshall
Nevada Bud L. Brown - North Carolina
Secretary Richard H. Moore - North Carolina
Thomas J. Orr - North Carolina
State Senator Aaron W. Plyler - North Carolina
Commissioner Jimmie Smith - North Carolina
Carmen Scialabba - Pennsylvania
Lisa Churchville - Rhode Island
Brig Gen Gilbert H. Iker (Ret) - Utah

Distinguished Service Medal

MG Edmund C. Zysk (Ret) - California
MG Ronald O. Harrison - Florida
MG William P. Bland Jr. (Ret) - Georgia
MG Warren G. Lawson (Ret) - Iowa
MG James H. Gamer - Mississippi
CW4 Robert J. DeGroot (Ret) - Wisconsin

Meritorious Service Award

Capt Merrick R. Alpert - California
CW4 John W. Johnson - Georgia
Lloyd Hill - Iowa
MSgt Marva D. Russell - National Guard Bureau

Valley Forge Cross for Heroism

SPC Daniel Roberts - Arkansas
SSG Larry Webb - Arkansas
Sgt Robert C. Montgomery - Iowa
SPC Christopher C. Stephens - Iowa
SPC Derrick L. Walter - Iowa
MSgt David W. Grover - Maryland
MSgt Donald C. Kight Jr. - Maryland
Capt Joel A. Myrick - Mississippi
Sgt Randy Bames - Nevada
CW2 Darren Chrisman - Nevada
CW3 Gregg Lubbe - Nevada
Sgt Steven Milovich - Nevada
Sgt Patrick Moore - Nevada
CW3 Craig Robison - Nevada
CPT Daniel Waters - Nevada
CW2 Alan J. Arcara - North Carolina
SSG James A. Bolick - North Carolina
Sgt Thomas Jefferson Powell - North Carolina
Maj John Maher - New York
Sgt Michael R. Connor Sr. - Ohio
CW4 Michael C. Cataldo - Oregon
CW4 Marco W. Frye - Oregon
Sgt James R. Morris - Oregon
Sgt James E. Tournay - Oregon
Sgt William H. Welborn - Oregon
CW4 Luis Alvarado - Texas
CW4 Bill Burfiend - Texas
Sgt Thomas J. Greenwell - Texas
Sgt Adelaido Rocha III - Texas

Valley Forge Certificate

TSgt Stephanie A. Cooper - District of Columbia
Sgt Mark Feldman - Nevada
Sgt Timothy Franklin - Nevada
Maj Michael Hawkins - Nevada
1st Lt Andrews Kremers - Nevada
Sgt Robert Martinez - Nevada
MSgt Robin Mochee - Nevada
Maj John Proehl - Nevada
Maj Mitchell Sperling - Nevada
Maj Christopher Ultsch - Nevada
SFC Francis H. Sippel - New Jersey

Garde Nationale Trophy

MAJ William S. Crowder - Georgia

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

First Army:
1st Battalion, 116th Infantry, 29th Infantry Division (Light)
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
769th Engineer Battalion (Combat)
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

25th Infantry Division Detachment
Hawaii Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Battery C, 1st Battalion 246th Field Artillery, 29th Infantry Division (Light)
Virginia Army National Guard

Fifth Army:
25th Infantry Division Detachment
Hawaii Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

129th Rescue Wing
California Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

105th Airlift Wing
New York Air National Guard

132nd Fighter Wing
Iowa Air National Guard

135th Airlift Squadron
Maryland Air National Guard

139th Airlift Wing
Missouri Air National Guard

142nd Fighter Wing
Oregon Air National Guard

Mission Support Trophy

210th Engineering Installation Squadron
Minnesota Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

109th Air Control Squadron
Utah Air National Guard

116th Air Control Squadron
Oregon Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

175th Communications Flight
Maryland Air National Guard

208th Weather Flight
Minnesota Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

135th Airlift Squadron
Maryland Air National Guard


1998

Harry S. Truman Award

Senator Trent Lott - Mississippi

Charles Dick Medal of Merit

State Senator Joe Maxwell - Missouri
U.S. Rep. Vic Snyder - Arkansas
State Rep. Carson Ross - Missouri
Senator Robert G. Torricelli - New Jersey
U.S. Rep Michael Pappas - New Jersey
State Senator Robert W. Singer - New Jersey
Gov. John G. Rowland - Connecticut
State Senator Lane R. Beattie - Utah
COL Paul W. Sexton (Ret) - North Carolina
COL Philip A. Baddour Jr. - North Carolina
Brig Gen James S. Forrester - North Carolina
U.S. Rep. Cliff Stearns - Florida
Gov. Argeo Paul Cellucci - Massachusetts
U.S. Rep. Roscoe G. Barlett Jr. - Maryland
State Rep. Phil Kline - Kansas
State Rep. Paul Feleciano Jr. - Kansas
Gov. George V. Voinovich - Ohio
Gov. Edward T. Schafer - North Dakota
Gov. Christine Todd Whitham - New Jersey
U.S. Rep. Earl Pomeroy - North Dakota

Patrick Henry Award

Dr. Stephen J. Herman - Maryland
Mayor Emory M. Folmar - Alabama
BG Richard A. Browning (Ret) - Ohio
P. Pasha Baker - Hawaii
Donald A. Mackey - Utah
Sam C. Kalainov - Iowa
MG Hubert M. Leonard (Ret) - North Carolina
Mayor Pat L. McCrory - North Carolina
State Senator Nancy Cook - Delaware
Dallas Corbet - Kansas
Pamela J. O'Toole - Kansas
State Chairman Edward L. Holloway - Kentucky

Distinguished Service Medal

BG Robert V. Taylor - Michigan
Maj Gen Edward V. Richardson - Hawaii
MG Jerome J. Berard (Ret) - Wisconsin
Col Ronald Albert J. Snead - Arkansas
CW4 Larry Cisneros (Ret) - New Mexico
Brig Gen Steven Koper (Ret) - Ohio
Maj Gen Charles D. Link (Ret) - U. S. Air Force
COL Dean Allen Youngman - National Guard Bureau
Col Ronald J. Bath - National Guard Bureau

Meritorious Service Award

MG Fred H. Casey (Ret) - Alabama
John Ross - National Guard Bureau
LTC Bruce Buchholtz - North Dakota
CPT Deborah K. Brennan - North Dakota
MAJ Lannie D. Runck - North Dakota
LTC Alfred C. Faber - Ohio
COL Benjamin J. DiTullio - Pennsylvania
1LT Troy Nehls - Texas
CW4 Robert W. Degroot (Ret) - Wisconsin

Valley Forge Cross for Heroism

SPC Joseph F. Lake III - New Jersey
CW2 Joseph T. Johnson - New Mexico
CW2 Gary M. Yeager - New Mexico
CW3 Carlos A. Pardo - North Carolina
SGT Timoteo de Jesus - Puerto Rico
Amn Angela K. Kaberle - Wisconsin
MSG William M. Kaberle - Wisconsin

Valley Forge Certificate

SGT Jack T. Witherington - Alabama
SPC Steven D. Witherington - Alabama
Lt Col John H. Brunson (Ret) - Georgia
TSgt Scott K. Lieburn - Wisconsin

Garde Nationale Trophy

Col Glen I. Sakagawa - Hawaii
Col Nirmalenda K. Pandeya (Ret) - Iowa
BG Lance A. Talmage MD (Ret) - Ohio
Capt Michael P. Koval - Oklahoma

UNIT AWARDS

Army National Guard

Major General Milton A. Reckord Trophy

First Army:
158th Cavalry
Maryland Army National Guard

Fifth Army:
769th Engineer Battalion
Louisiana Army National Guard

Certificate of Victory

Company C, 1st Battalion, 246th Armor
Michigan Army National Guard

Pershing Plaque

First Army:
Company C, 1st Battalion 246th Armor
Michigan Army National Guard

Fifth Army:
HHC 109th Engineer Group
South Dakota Army National Guard

Air National Guard

Spaatz Trophy

193rd Special Operations Wing
Pennsylvania Air National Guard

Distinguished Flying Unit Plaques

113th Wing
District of Columbia Air National Guard

115th Fighter Wing
Wisconsin Air National Guard

117th Air Refueling Wing
Alabama Air National Guard

123rd Airlift Wing
Kentucky Air National Guard

163rd Air Refueling Wing
California Air National Guard

Mission Support Trophy

120th Communications Flight
Montana Air National Guard

Distinguished Mission Support Plaques

104th Communications Flight
Massachusetts Air National Guard

109th Air Control Squadron
Utah Air National Guard

123rd Air Control Squadron
Ohio Air National Guard

208th Weather Flight
Minnesota Air National Guard

265th Combat Communications Squadron
Maine Air National Guard

William W. Spruance Safety Award

104th Fighter Squadron
Maryland Air National Guard